Suon saalistaja, R.L. Stine Goosebumps

Kirja kertoo 12-vuotiaasta Gretchenistä ja hänen velipuolestaan Clarkista. Pojat lähetetään isovanhempien luokse, jotka asuvat kaukana kaupungista olevalla suolla. Isovanhempien talo on suuri, pelottava ja sokkeloinen. Talossa on huone jonne poikia kielletään menemästä, mutta leikkiessään piilosta pojat menevät kiellettyyn huoneeseen. Huoneessa on suomonsteri, joka alkaa ajamaan poikia takaa.

Kirja on mukaansatempaava. Kappaleet loppuvat jännittäviin kohtiin ja lukemista on vaikea lopettaa. Välillä tapahtumat olivat epätodellisia, mutta ne oli kuvattu yksityskohtaisesti ja jännittävästi. Kirjan loppu loi avoimia kysymyksi päähäni ja haluaisin lukea jatko-osan jos semmoista olisi tulossa. Suosittelen kirjaa jännityksestä pitäville.

Lari Jääskeläinen, 4E