Magic Powers

Magic powers

 

Olipa kerran tyttö nimeltä Molly ja hänen kettunsa Lila. Molly oli 12v ja Lila 1v Mollylla oli mustat hiukset hän oli 150cm pitkä. Lila on vaaleanliila kettu hän on 45cm pitkä. Mollyn paras kaveri Ally  on 12v ja ruskea hiuksinen ja 152cm pitkä. Allylla oli myös kettu jonka nimi oli Lulu, se oli oranssihtava hän oli 41cm pitkä. Maailma ei ollut pelkkää pilveä ja hattaraa maailmassa on  myös jotain synkkää kuten DOMINIQUE! Dominique oli paha “noita” Dominique oli vähän niin kuin pahan vallitsija, mutta mennään nyt suoraan tarinaan!

Äääääho haukotteli Molly. Molly nousi pystyyn ja meni ottamaan kalaa sekä kylän leipää ja maitoa. Nam nam huokaili Molly itsekseen. Iiiii vikisi Lila. Oih Lila tule tänne sanoi Molly. Lila tuli Mollyn luokse ja alkoi syödä kalaa. Molly puki arkivaatteensa ja harjasi Lilan turkin. Lila ja Molly  lähtivät matkaan. Molly ja Lila menivät metsään kävelylle. Ihahahaaa Molly sekä Lila kuulivat hevosen hirnuntaa Molly… Kuului aavemmainen ääni. Häh kuka siellä!?! Kysyi Molly pelästyneenä. Molly seuraa valoa… Sanoi taas sama ääni O-okei.. Sanoi Molly hämmästyneenä. Molly kantoi Lilaa sylissään ja he kävelivät hitaasti ja varovasti. Mollylta pääsi melkein itku mutta hän yritti pidätellä kunnes häntä rupesi väsyttämään, hän yritti olla hereillä mutta se ei onnistunut. Molly vain käveli lumoutuneena eteenpäin eikä tajunnut mitään. Molly ja Lila kävelivät johonkin isoon pimeään luolaan. Molly käveli ja pudotti Lilan käsistään luolan suu aukolle. Lila yritti seurata Mollyä. Mutta Molly oli jo mennyt pitkälle. Iso painava kivi vieri luolan suu aukon eteen. Lila pujahti äkkiä luolan sisälle. Lila yritti repiä Mollyn housujen lahkeista mutta se ei onnistunut. Lila oli järkyttynyt ja surullinen. Molly tippui veteen silloin hänen lumouksensa loppui. Molly melkein hukkui, hän haukkoi vettä kunnes joku nosti hänet kuin silmänräpäyksessä. Köh köh!! Yski Molly kovaa Molly katsoi itkien veteen ja raivostui. Hän nosti kädet ylös vesi nousi ylös kuin vuori. Molly nappasi Lilan kainaloonsa ja lähti itkien vuorille  jos unohdimme mainita niin Molly asuu vuorilla. Molly itki kunnes hän päätti ryhdistäytyä okei kaikki on hyvin hengitä. Molly puhui itsekseen Lila kehräsi Mollyn jalkoihin iii inisi Lila. Oli ilta tule Lila mennään nukkumaan sanoi Molly. Molly ja Lila nukkuivat. Seuraavana päivänä Molly soitti ystävälleen Allylle. Ally lupasi tulla käymään Mollyn luona. Kului 4 ja puoli tuntia sitten Ally tuli. Molly kertoi Allylle tapahtuneesta. Ally uskoi Mollyä. Ally, Molly, Lulu ja Lila lähtivät metsään. He näkivät vilauksen hevosesta. Miksi metsässä on hevosia? Kysyi Molly. En tiedä eikö muka vois olla? Naurahti Ally. Just joo. Sanoi Molly. Molly, Lila, Ally ja Lulu juttelivat kunnes kuului, ääntä, rapinaa ja outoa röhkintää. Ööö onko tämä ääni normaalia täällä? Kysyi Ally ihmeissään. Öö tota no.. Joo tai ei.. Sanoi Molly epäröiden ja peloissaan. Tuu mennään äkkii!! Huusi Ally Mollylle. Molly vain katsoi metsään päin, hän pystyi katsoa jopa 5 kilometrin päähän. Yhtäkkiä Molly säpsähtää kun Ally ravistelee häntä. Oh.. Sanoo Molly JUOKSE!! Huutaa Ally kunnes joku iso ruma karvainen olento on hyppäämässä Mollyn päälle kunnes Ally vetää Mollyn pois kallion reunalta. Molly, Ally, Lulu ja Lila seisoivat peloissaan kunnes kuuluu ääni. Molly käytä voimiasi sanoo joku aavemaisesti. Örkki oli juuri hyppäämässä Mollyn ja Allyn päälle kunnes Molly laittaa kädet naamansa eteen ja sanoo mielessään: Nyt on sen aika. Okei Molly sanoo ja lävistää örkin jääpuikolla. Ally rupesi itkemään koska luuli että kuolisi. Örkki katosi kuin mustana savuna. Hei kaikki on hyvin, lohdutteli Molly Allya. Ei oo me melkein kuoltiin sanoi Ally itkien. Mut ei kuoltu sanoi Molly naurahtaen. Molly oli innoissaan, tavallaan myös surullinen ja peloissaan. Molly meni kallion reunalle makaamaan ja katseli tähtiä koska oli ilta. Meen nyt nukkuu moi sanoi Ally vähän vihastuneena ja surullisena. Okei hyvää yötä sanoi Molly. Aamulla Molly ja Ally heräsivät. AAAÖÖH haukottelivat Ally ja Molly. Oli ihan pimeää. Taivas oli musta, violetti ja tumma ei ollut enää vihreää ja sinistä vettä oli vain kuivaa ja ruskeaa maata. Mitä täällä on tapahtunut? Kysyi Ally pelästyneenä. En tiiä sanoi Molly pelästyneenä ja melkein itkien. Mutta sullahan on ne taikavoimat, koita niitä sanoi Ally. No niin voisin koittaa sanoi Molly kunnes taivaalle tuli iso pyörremyrsky. Wiuuhuhuhu kuului kamala ääni. Pyörremyrsky vei Lulun ja Lilan mennessään. LULU! Huusi Ally. LILA! Huusi Molly IIII inisivät Lulu ja Lila. Meidän täytyy pelastaa ne sanoi Ally tomerasti. Joo mut mistäköhän toi pyörremyrsky tuli? Kysyi Molly ihmetellen. En tiiä mutta mennään. Sanoi Ally. Okei joo. Sanoi Molly. Molly ja Ally kävelivät pyörremyrskyn aiheuttamaa kuoppaa pitkin. He putosivat johonkin koloon. Siellä oli pitkä tunneli. Molly ja Ally huomasivat häkissä Lilan ja Lulun, he juoksivat häkin luokse. Kun Ally koski siihen hänelle tuli pieni sähköisku. Molly kuuli askelia. Molly otti Allya kädestä ja veti hänet kulman taakse. Kunnes sieltä tuli Dominique pahanvaltias. Dominique meni kettujen luokse antamaan niille ruokaa jossa oli myrkkyä. Ketut olivat niin viisaita etteivät ottanut  koska he haistoivat jotain outoa. Dominique yritti vielä kerran antaa ketuille myrkkyä mutta se ei onnistunut. Molly ja Ally kurkkivat nurkan takaa mitä Dominique tekee. Dominique katsoi kettuja suoraan silmiin liiloilla silmillään. Dominique lumosi Lilan ja Lulun. Ketut tottelivat Dominiquen käskyjä. Molly ja Ally puhuivat hiljaa keskenään. Dominique lähti. Molly ja Ally tulivat nurkan takaa ja menivät katsomaan Lulua ja Lilaa. Molly ja Ally yrittivät saada ketut ulos mutta eivät onnistuneet siinä. Molly Ja Ally katsoivat kettuja suoraan silmiin ja näkivät että heidän silmät olivat liilat. Voi ei mitä on tapahtunut kysyi Ally huolestuneena. En mä tiiä ehkä se nainen joka oli tässä äsken sanoi Molly. Jep mut mikä sen nimi oli? Kysyi Ally. Joku Domi.. Kai sanoi Molly. Niin se oli kai Dominique! Sanoi Ally. Niin sanoi Molly. Hei Lila tuu me autetaan teidät pois sanoi Molly. Ehei, ette auta sanoi Dominique juonikkaasti. Voi ei Dominique! Huusi Ally. Ally mee pois mä hoidan tän! Sanoi Molly tomerasti. Molly muutu magic poweriksi… sanoi taas aavemainen ääni. Ääh.. Taas se Cecilia pälättää sanoi Dominique turhautuneena. Molly käytti taikavoimiaan. Sparkle Lightning. Molly taikoi Dominiqueen Sähköä mutta se meni ohi Hahah.. Naurahti Dominique Ähh.. Sanoi Molly. Ketut pääsivät ulos kun Dominique päästi ne. Ally otti Lulun ja Lilan syliinsä. Mutta ne sähisivät ja hyppäsivät pois. Molly tuijotti Lilaa suoraan silmiin sitten Lilan silmät muuttuivat takaisin sinisiksi DARK LIGHTNING taikoi Dominique ÄÄÄÄÄÄ huusi Molly kivusta. Et kiusaa minun parasta kaveriani en voi olla hänen kanssaan kun ehkä 2 kertaa vuodessa eikä se riitä minulle! Joten lopeta kaverini kiusaaminen! Molly sai voimaa Allyn kannustus puheesta ja päätti laittaa kaiken peliin. RAINBOW LIGHTNING taikoi Molly. ÄÄÄÄÄ EIII huusi Dominique. Siitä lähtien Ally, Molly, Lila ja Lulu ovat nyt onnellisia ja asuvat Mollyn tekemässä ihanassa Palatsissa Molly on metsän kuningatar.

LOPPU

Tekijät: Miisa ja Susanna